Ugrás a tartalomra
x

Tevékenységeink

Versenyek

Évről-évre segítjük a hallgatók nemzetközi matematikai versenyeken való részvételét

Pályázatok

Segítséget adunk a diákköri pályázatok legjobbjainak támogatásához

Ösztöndíjak

Ösztöndíjakat írunk ki matematikus és matematikatanár szakos egyetemi hallgatók számára

Nyári iskola

Folyamatosan részt veszünk az ELTE-n különböző matematikai szakágakban folyó Nemzetközi Matematikai Nyári Iskola és REU kutatóprogram szervezésében

Pályázati felhívások

Ösztöndíj NKFIH pályázóknak

Ösztöndíj NKFIH pályázóknak

Utazási ösztöndíj ICM részvételre

Utazási ösztöndíj ICM részvételre

Az alapítványról

Az alapítványt Lovász László hozta létre 2008-ban, eredetileg "A Matematika Oktatásért és Kutatásért Alapítvány" néven, az ELTE matematikus- és matematikatanár-képzés támogatására.

E cél elérése érdekében az alapítvány anyagi forrásokat biztosít olyan tevékenységek támogatására, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy a matematikusok és matematikatanárok oktatási színvonala és infrastrukturális körülményei megfeleljenek a korszerű egyetemi képzés igényeinek, valamint hogy az ELTE Matematikai Intézet oktatói nemzetközi szintű kutatómunkát folytathassanak.

2025-ben az alapítvány felveszi a Lovász Alapítvány a Matematika Oktatásáért és Kutatásáért nevet a korábban informálisan használt Lovász Alapítvány elnevezés után, és kiterjeszti tevékenységét, hogy a teljes hazai matematikus közösséget tudja segíteni.

 

Az alapítóról

Lovász László (Budapest, 1948. március 9.) a diszkrét matematika és a számítógéptudomány világhírű kutatója. Jelentős tudományterületek kialakulása köszönhető az ő alkotó közreműködésének. Számos eredménye közül kiemelkedik a gyenge perfektgráf-sejtésnek és a Kneser-gráfok kromatikus számára vonatkozó sejtésnek a bizonyítása. A gráfok geometriai reprezentációinak váratlan alkalmazásával megoldotta az információelméletben fontos Shannon-féle ötszögproblémát. Nevéhez fűződik a ritka kombinatorikai objektumok létezésének igazolására használható Lovász-féle lokális lemma, valamint a kriptográfiai alkalmazásai miatt is igen nagy jelentőségű Lenstra–Lenstra–Lovász-féle bázisredukciós algoritmus kidolgozása. A 2000-es évek elejétől a nagy hálózatok és gráflimeszek területén is kiemelkedő eredményeket ért el.  Tizenkét könyv és több mint háromszáz tudományos publikáció szerzője vagy társszerzője, több mint húszezer független hivatkozással.

A legrangosabb nemzetközi matematikai díjak, többek között a Fulkerson-, Wolf-, Knuth-, Gödel-, Kiotó- és Abel-díj kitüntetettje. A Magyar Tudományos Akadémia és a Nemzetközi Matematikai Unió korábbi elnöke, az Amerikai Tudományos Akadémia rendes tagja. A Holland és a Svéd Királyi Tudományos Akadémia mellett még számos további tekintélyes külföldi akadémiának is külső, illetve tiszteleti tagja. A London Mathematical Society és az American Mathematical Society is tagjai közé választotta.   

Hosszabb ideig dolgozott a szegedi József Attila, a budapesti Eötvös Loránd, a Princetoni és a Yale Egyetemeken, valamint a Microsoft kutatójaként. Jelenleg a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet kutatóprofesszora, valamint az Eötvös Loránd Tudományegyetem professor emeritusa. A Calgary, az ELTE, a Yale és több más egyetem díszdoktora.

A kuratórium tagjai