Az alapítványt Lovász László hozta létre 2008-ban, eredetileg "A Matematika Oktatásért és Kutatásért Alapítvány" néven, az ELTE matematikus- és matematikatanár-képzés támogatására.
E cél elérése érdekében az alapítvány anyagi forrásokat biztosít olyan tevékenységek támogatására, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy a matematikusok és matematikatanárok oktatási színvonala és infrastrukturális körülményei megfeleljenek a korszerű egyetemi képzés igényeinek, valamint hogy az ELTE Matematikai Intézet oktatói nemzetközi szintű kutatómunkát folytathassanak.
2025-ben az alapítvány felveszi a Lovász Alapítvány a Matematika Oktatásáért és Kutatásáért nevet a korábban informálisan használt Lovász Alapítvány elnevezés után, és kiterjeszti tevékenységét, hogy a teljes hazai matematikus közösséget tudja segíteni.
Lovász László (Budapest, 1948. március 9.) a diszkrét matematika és a számítógéptudomány világhírű kutatója. Jelentős tudományterületek kialakulása köszönhető az ő alkotó közreműködésének. Számos eredménye közül kiemelkedik a gyenge perfektgráf-sejtésnek és a Kneser-gráfok kromatikus számára vonatkozó sejtésnek a bizonyítása. A gráfok geometriai reprezentációinak váratlan alkalmazásával megoldotta az információelméletben fontos Shannon-féle ötszögproblémát. Nevéhez fűződik a ritka kombinatorikai objektumok létezésének igazolására használható Lovász-féle lokális lemma, valamint a kriptográfiai alkalmazásai miatt is igen nagy jelentőségű Lenstra–Lenstra–Lovász-féle bázisredukciós algoritmus kidolgozása. A 2000-es évek elejétől a nagy hálózatok és gráflimeszek területén is kiemelkedő eredményeket ért el. Tizenkét könyv és több mint háromszáz tudományos publikáció szerzője vagy társszerzője, több mint húszezer független hivatkozással.
A legrangosabb nemzetközi matematikai díjak, többek között a Fulkerson-, Wolf-, Knuth-, Gödel-, Kiotó- és Abel-díj kitüntetettje. A Magyar Tudományos Akadémia és a Nemzetközi Matematikai Unió korábbi elnöke, az Amerikai Tudományos Akadémia rendes tagja. A Holland és a Svéd Királyi Tudományos Akadémia mellett még számos további tekintélyes külföldi akadémiának is külső, illetve tiszteleti tagja. A London Mathematical Society és az American Mathematical Society is tagjai közé választotta.
Hosszabb ideig dolgozott a szegedi József Attila, a budapesti Eötvös Loránd, a Princetoni és a Yale Egyetemeken, valamint a Microsoft kutatójaként. Jelenleg a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet kutatóprofesszora, valamint az Eötvös Loránd Tudományegyetem professor emeritusa. A Calgary, az ELTE, a Yale és több más egyetem díszdoktora.